تاريخ : چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | 9:24 | نویسنده :
قاتل فراری که در شهرستان نمین همسر دوم خود را کشته بود با گلوله به حیات خود خاتمه داد.

در حادثه‌ای که ظهر امروز در شهر نمین رخ داد قاتل فراری از تهران که همسر اولش را به قتل رسانده بود بعد از حضور در منزل همسر سابق‌اش در نمین وی را نیز به قتل رساند و خود نیز خودکشی کرد.

بر اساس اعلام فرمانده انتظامی شهرستان نمین این قاتل در حالی که متواری بود به صورت مخفیانه در نمین حاضر شده و با حیله وارد منزل همسر سابق‌اش شده و بعد از به قتل رساندن وی با شلیک گلوله خودکشی کرده و به زندگی‌اش پایان داد.

مسعود سلحشور با بیان اینکه پلیس به محض اطلاع در محل حاضر شده و تحقیقات خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد فرد قاتل از حالت آرامش عادی به دور بوده و با عصبانیت و دلهره و همچنین احساسات روانی شدید بعد از اینکه همسر سابق‌اش را از روی خصومت به قتل رسانده در ناهنجاری رفتاری به زندگی خود نیز پایان داده است.

وی خاطرنشان کرد: پلیس به محض اطلاع از این ماجرا در محل حاضر شده و جسد همسر سابق و قاتل را به سردخانه انتقال داده تا برای انجام بررسی‌های بیشتر به پزشکی قانونی انتقال داده شود.

اما همسایگان نیز به دنبال رخداد این حادثه ناگوار با دلهره و ترس از شنیدن صدای شلیک گلوله کلت کمری به کوچه آمدند و سراسیمه منزل فرد متوفی را از طریق آیفون مورد بررسی قرار داده و با نامفهوم بودن وضعیت پلیس را در جریان امر قرار دادند.

این قاتل که اهل رباط کریم تهران است چند روز پیش همسر خود را به قتل رسانده و فراری بود که پلیس نیز بعد از کسب اطلاعات او را تحت تعقیب قرار داده بود و با احتمال حضور در نمین و در کنار همسر سابق‌اش عملیات پلیس منجر به کشف جسد بی‌جان قاتل و همسرش شد.

علل این حادثه با تشکیل پرونده در دادسرای نمین در حال بررسی است.

برچسب‌ها: خودکشی بعد از همسر‌کشی

تاريخ : شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ | 15:59 | نویسنده :

زندگی نامه محمدحسن نقوی نمینی معروف به میرزا حسن نقوی

میرزا حسن نقوی در یک خانواده مذهبی و معتقد در سال 1274 شمسی در شهر فرهنگ پرور نمین بدنیا آمد. پدرش علینقی نام داشت. وی از دوران کودکی به آموزش علوم دینی نزد پدر گرامیشان و اساتید بزرگوار نمین مرحوم حاج شیخ محمد هاشم طوسی و عالم عالیقدر تاج الذاکرین کسب فیض نمود و در ادامه در موسسه آموزش خصوصی بنام اشکولا که در نمین تاسیس شده بود، به تحصیل پرداخت که این اشکولا برگرفته از واژه روسی معادل مدرسه است که قبل از تاسیس مدارس نوین دولتی و هم چنین قبل از تشکیل آنها در شهرهای بزرگ همجوار به همت خوانین نمین تشکیل شده بود. تاریخ تاسیس اشکولا در نمین به سال 1290 بر می گردد. در ابتدا فقط زبان روسی تدریس می شد و پس از چند سال زبانهای فارسی و ترکی نیز تدریس گردیده است.

میرزا حسن پس از داشتن اندوخته های علمی متناسب زمان و مکان با توجه به مشی زندگی و علاقمندی به تحصیل، تعلیم و تربیت به همت همکاران و پیشکسوتان فرهنگ نمین اقدام می کنند با دایر نمودن مکتب خانه در نمین به تعلیم و تربیت نوباوگان نمینی در مسجد جامع مشغول می شود تا اینکه در سال 1305 شمسی پس از تشکیل مدارس دولتی به سبک نوین رسماً به استخدام وزارت معارف در می آید و در اولین دبستان نمین که فردوسی نامیده شده به تدریس مشغول می شود. در سال 1309 از طرف وزارت معارف به منظور استقرار و تشکیل اولین مدرسه در شهرستان گرمی مغان به عنوان سفیران علم و ادب و تعلیم و تربیت عازم شهر فوق می شوند و در دبستان خواجه نصیرالدین گرمی ضمن مدیریت مدرسه شخصاً نیز مبادرت به تدریس می نماید. به مدت 10 سال در دبستان شهرستان گرمی که زمان طولانی است مشغول خدمت بوده است که در پایان 10 سال مجدداً جهت خدمت به همشهریان خود به زادگاهش نمین منتقل و در مدارس نمین که دارای دبیرستان نیز شده بود، (سیکل اول متوسطه) به تدریس رشته های عربی، ادبیات فارسی، فقه و هنر خوش نویسی می پردازد.

میرزا حسن تقوی بعد از عمری خدمت فرهنگی و آموزشی در نمین و گرمی و صرف عمر گرانقدر در عرصه تعلیم و تربیت نموده بود در موطن خود در حین خدمت دار فانی را وداع می کند. روانش شاد باد.تاريخ : جمعه سیزدهم مرداد ۱۳۹۱ | 13:48 | نویسنده :

 موقیعيت طبيعي و جغرافيايي شهرستان نمين

نمين منطقه اي کوهستاني است ، واقع در حاشية غربي درياي خزر و ارتفاع آن از سطح دريا 1450 متر . مختصات جغرافيايي ، طول 48 درجه و 29 دقيقه و 30 ثانيه و عرض آن 38 درجه ، 25 دقيقه و 25 ثانيه مي باشد. اين شهرستان در شمال شرقي استان اردبيل و در منطقة نوار مرزي با کشور آذربايجان همسايه مي باشد و حدود 48 کيلومتر از ناحية شمال با کشور ياد شده مرز مشترک دارد. وسعت آن 6/1100 کيلومترمربع و در فاصلة 22 کيلومتري مرکز استان اردبيل و در کنار جادة ترانزيتي اردبيل به گيلان (آستارا) و تهران واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دريا حدود 1500 متر است.

آثار باقيمانده ازدورة دوم پس از سقوط ساسانيان و تشکيل حکومت هاي اسلامي در ايران، سرزمين کادوسيان به نام « طيليسيان » و پيش از ميلاد در نمين نشانگر تمدني است که در اين مقطع تاريخي در اين منطقه وجود داشته است.

از نظر زمين شناسي قسمت عمدة آن در روي بازالت ها قرار دارد. تعداد دايک ها و سنگ هاي آذرين بيروني در اين منطقه به وفور ديده مي شود.

آب و هواي نمين معتدل ، زمستان هاي سرد و تابستان هواي ملايم دارد.


برچسب‌ها: موقیعيت طبيعي و جغرافيايي شهرستان نمين, ويژگيهاي جغرافيايي, پيشينة تاريخي, مئشه سويي, گرده سويي, بروکش سويي, جاذبه هاي طبيعي, شاله دره, شاغله دره, کوه هاي نمين, جنگل فندق لوق نمين, گردنة حيران

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه سیزدهم مرداد ۱۳۹۱ | 12:54 | نویسنده :

سلام بر شما بازدید کننده محترم

در خبر نامه ی ما عضو بشید تا از اخبار شهرستان اطلاع پیدا کنید.

به همین راحتی

  

 Otobose namin 300x216 فعالیت شش دستگاه اتوبوس برای جابجایی مسافران مسیر نمین ، اردبیل آغاز شد

سیدتقی دریتیم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اتوبوس‌ها با هدف ارایه خدمات بهتر و مطمئن تر به مردم ، تامین امنیت مسافران و همچنین کاهش مصرف سوخت در اختیار شهرستان قرار گرفته است.

وی افزود: هر یک از این اتوبوس‌ها با قیمت حدود ۲۵۰ میلیون ریال در اختیار رانندگان قرار داده شده و بقیه مبالغ آن از محل صرفه جویی در یارانه‌ها توسط دولت هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، رستم فتحی شهردار نمین هم از پیش بینی نصب شش دستگاه سایه بان در شش نقطه معین شده به عنوان ایستگاه اتوبوس در سطح شهر نمین برای تامین رفاه شهروندان خبرداد.

وی افزود: شهرداری نمین برای نصب این سایه بان‌ها بیش از ۸۰ میلیون ریال هزینه کرده است.

جاوید دادگر رییس شورای اسلامی‌شهر نمین هم گفت: این اتوبوس‌ها به جای مینی بوس‌های فرسوده فعال در مسیر اردبیل ، نمین برای جابجایی مسافران این مسیر جایگزین و در اختیار رانندگان همان مینی بوس‌ها قرار داده شده است.

وی افزود: به خاطر وسعت اندک شهر نمین عملا ارایه خدمات تاکسیرانی برای شهروندان در این شهر مقدور نبود و مردم همواره با مشکل جابجایی در سطح شهر مواجه بودند.

وی اظهار داشت: با حرکت این اتوبوس‌های خط واحد در بین شش ایستگاه تعیین شده در داخل شهر مشکل ارایه خدمات تاکسیرانی نمین هم برطرف می‌شود.

وی گفت: کرایه این اتوبوس‌ها برای جابجایی مسافران در داخل شهر یک هزار ریال و برای انتقال مسافران از نمین به اردبیل هم پنج هزار ریال تعیین شده است.

وی به ساماندهی وضعیت سواری‌های فعال در مسیر نمین ، اردبیل اشاره کرد و افزود: رانندگان این خودروها نیز می‌توانند با تبدیل خودروهای خود به سواری سمند یا پژو ۴۰۵ پلاک زرد تحت پوشش یکی از ارگان‌های دولتی در این مسیر به فعالیت خود ادامه دهند.

منبع:سلام نمین !تاريخ : پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ | 11:54 | نویسنده :
 


41871345.jpg

شهر آرام به این میگن کلاغ هم پر نمیزنه!!!!!29072010096.JPG

 

 Photo0680.jpg

 

  Photo0734.jpg

 

 

 

 ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ | 14:36 | نویسنده :
 
 

فرماندار نمین بر اجرایی شدن مصوبه هیات دولت در باره ایجاد گمرک در روستای میناآباد شهرستان نمین در همسایگی جمهوری آذربایجان تاکید کرد .سید تقی در یتیم روز چهارشنبه در جلسه بررسی احداث گمرک در روستای میناباد راه اندازی این گمرک را مهمترین خواسته اهالی هرستان در طول ۲۰ سال گذشته ذکر کرده و گفت : با وجود تصویب احداث و راه اندازی این گمرک در جلسه هیات دولت دور سوم سفر ریاست جمهوری به استان اردبیل تاکنون اقدامی‌در این زمینه صورت نگرفته است…

وی با اشاره به موقعیت ویژه شهرستان نمین به لحاظ مرزی بودن ، قرار گرفتن در کنار جاده ترانزیتی استانهای گیلان و اردبیل ، نزدیکی به فرودگاه و مرکز استان اردبیل و قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی استان در این شهرستان ، احداث این گمرک راضروری دانسته و کمک مسئولین ذیربط استانی برای تحقق این امر را خواستار شد.

علی اصغر عباس زاده مدیر کل گمرک اردبیل نیز قرار گرفتن جاده ترانزیتی استان و منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان نمین را از پتانسیل‌ها و زمینه‌های مثبتی که می‌توانند به ایجاد این گمرک کمک کنند برشمرده و وجود گمرک در منطقه میناباد به نفع استان دانست.

وی عدم تمایل و موافقت کشور مقابل و همچنین صعب العبور بودن منطقه میناباد را مهمترین علل به تاخیر افتادن ایجاد این گمرک ذکر کرده و گفت : ضرورت دارد که با حضور مسئولین ذیربط استانی و فرماندار و کارشناسان شهرستان نمین از این منطقه بازدید و از نزدیک موقعیت منطقه ارزیابی ‘ردد.

علی رحمتی مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های استان اردبیل نیز در این جلسه بستر سازی برای پایانه‌های مرزی را از وظایف اداره کل حمل و نقل و پایانه استان اعلام کرده و گفت : در شرایط وجود امکان دسترسی دو طرفه و تمایل کشور متقابل برای ایجاد این گمرک اداره حمل و نقل و پایانه hستان برنامه‌های مربوط به حوزه وظایف خود را در این راستا اجرایی خواهد کرد.

منبع: ایرنا


برچسب‌ها: گمرک

تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:8 | نویسنده :
 

بابونه

 

اینکه گل بابونه چه شکلى است و کجا سبز مى شود اصلاً خارجى است یا داخلى، موضوعى نیست که خیلى ذهن ما را مشغول کند، مگر این که جشنواره اى با نام گل هاى بابونه برگزار شود. به امید اینکه جشنواره امسال باشکوه تر از سال های گذشته برگزار شود

 

فوائد گل های بابونه : درمان زخم معده، تقویت کننده اعصاب، افزایش شیردهى مادران، دفع کننده سنگ کلیه، تسکین دردهاى عضلانى و رفع بی خوابی.

سومین  جشنواره‌ ملی گل‌ های بابونه در منطقه‌ فندق‌ لو شهرستان نمین در 29 خرداد برگزار خواهد شد. منطقه‌ فندق ‌لو در نزدیکی گردنه‌ حیران قرار دارد و بسیار سرسبز است که درختان فندق در آن به ‌صورت خودرو رشد کرده ‌اند؛ گلهای بابونه نیز با گلبرگ‌ های سفید در این فصل از سال تمام دشت و تپه‌ های این منطقه را می ‌پوشاند.
این منطقه‌ خوش آب ‌و هوای نمین به‌ دلیل داشتن ارتفاعات و چشم ‌اندازهای بسیار زیبا، پتانسیل‌ بسیار مناسبی برای توسعه‌ صنعت گردشگری در این خطه آذری ‌زبان ایران دارد.
سال گذشته جشن ملی گل ‌های بابونه که 24 خرداد ماه برگزار شد، با استقبال زیادی از سوی مردم استان اردبیل و دیگر شهرهای ایران روبه‌رو شد. این جشنواره با موسیقی سنتی مردم آذربایجان، فروش صنایع دستی، برگزاری کارگاههای نقاشی برای کودکان و عرضه گیاهان دارویی همراه بود.


برچسب‌ها: بابونه

تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:6 | نویسنده :

 

 

نمین معروف به شهر آلبالو :آلبالوی به دست آمده در نمین درشت و آبدار و خوشمزه است .البته امسال به دلیل خشکسالی نسبت به سال های قبل کمتر بود ولی از بین  میوه ها، آلبالو بیشتر به شهر ها ی دیگه صادر می شود .

انواع سیب : سیب قره قرمز که بزرگ و بسیار آبدار و خوش مزه است  سیب تو سرخ بسیار کمیاب و تقریبا ترش و شیرین ، پوش قرمز و داخل آن نیز قرمز رنگ است .

سیب کپز سیب سفید،نرم و سیب لبنان که اخیرا کاشته می شود  .

انوا گلابی بومی نمین : اوچه ده سوار آبدار شیرین و رنگ آن پس از رسیدن زرد می شود

لطنز و پنجه ای نیز از انواع گلابی های می باشد که کمیاب ولی مشتریان زیادی دارند .

گوجه درختی :یکی از بهترین میوه های نمین که فوق العاده خوش مزه است .

سبزیجات نمین :تره –جعفری –نعناع وگل سرخ ،گل گاوزبان نیز در نمین خوب محصول می دهد .

محصولات درختی نمین آلبالو ،سیب ، گلابی ،آلوچه ،به ،گردو ،فندوق و سایر میوه ها  ...و همچنین مربا


برچسب‌ها: محصولات درختی نمین, آلبالو, سیب قره قرمز, سیب تو سرخ بسیار کمیاب و تقریبا ترش و شیرین, انوا گلابی بومیسبزیجات نمینگوجه درختی

تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:6 | نویسنده :
نمين منطقه‌اي كوهستاني با جمعيتي بيش از يكصد هزار نفر واقع در حاشيه غربي درياي خزر- ارتفاع از سطح دريا 1500 متر مي‌باشد آب و هوايي معتدل، زمستانهاي سرد و تابستان با هواي ملايم. داراي جنگل‌هاي طبيعي فندق در شرق و جنوب نمين و باغات ميوه فراوان است و فاصله آن تا اردبيل 25 كيلومتر مي‌باشد. طبق شواهد موجود در كتب تاريخي و آثاري كه از دل خاك بيرون آمده نشان مي‌دهد كه 9000 سال پيش از ميلاد زماني‌كه بسياري از شهرهاي فعلي وجود خارجي نداشته‌اند در اين منطقه قبايلي با تمدنهاي درخشان سكونت داشته‌اند.
برچسب‌ها: تاریخچه کوتاه از گمرک نمین, گمرک

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:5 | نویسنده :

 

مجموعه صارم السلطنه که امروز به عنوان موزه نمین مورد بهره برداری قرار گرفته است در حال حاضر شامل :

1-خانه اسبقی که در بخش جنوب غربی و چسبیده به آن قرار دارد.

2- مسجد که در ضلع شمالی میدان و بروی شیب تپه بنا شده است ،بانی مسجد فرخنده خانم دختر میرزا عباس قاجار عیال میر کاظم خان فرزند میر حسن خان بن میر مصطفی خان تالش بوده است .

3- بازار قدیمی شهر در جوار رودخانه نمین چای،مسجد و میدان اصلی شهر شکل گرفته و جزء بازارهای نیمه باز محسوب می شود که نوسازی شده و هیچ پوششی ندارد.4- میدان ،فضای باز وسیعی که دارای محدودی ای کم و بیش معین می باشد و در محل تقاطع راههای اصلی شهر قرار گرفته است و دارای کارکرد ارتباطی ،اجتماعی ،تجاری و مرکز تجمع مردم شهر در ایام خاص محسوب می شود .تاریخچه بنا :

الف :دوره ی مهرنیها :این دوره به تاریخ تمدنهای اولیه ایران مربوط می باشد ،شناسایی دلمن ها در منطقه و قلعه و باروی قدیم نمین مربوط به دوران باستان و دوران اسلامی می باشد .

ب: عهد میر مصطفی خان تالش :

مناطق تحت نفوذ میر مصطفی خان شامل منطقه تالش ،اجارود ،مغان ،ویلکیج و سایر مناطق این نواحی می باشد که خانه هایی در نمین داشته اند تا به کارهای حکومتی رسیدگی نمایند .

ج)دروه بعد از میرکاظم خان:

نسل اول ساخت و ساز : خانه قدیمی سیف الملک که تخریب شده است .

نسل دوم :بنای دیوانخانه جهت رتق و فتق امور و احداث مسجد توسط فرخنده خانم عیال میر کاظم خان که مهریه خود را وقف ساخت مسجد می نماید .

نسل سوم:با فوت میر کاظم خان ،میر اسدا.....خان اقدام به احداث ساختمان در سهم الارث پدری می کند و بر این اساس ساختمان امروزی صارم السلطنه شکل می گیرد .

نسل چهارم :

با فوت سیف الملک حاکمیت منطقه به خانواده میر اسداله خان برادر ایشان منتقل شده و میر سلیمان خان صارم السلطنه فرزند ارشد وی زمام امور را به دست می گیرد .

عناصر تشکیل دهنده بنا:

1-     سردر هشتی

2-     حیاط

3-     حوض شش ضلعی سنگی با فواره سنگی

4-     اتاقها در بخش تحت بنا

5-     اتاقها در بخش شیروانی

6-     فضای خدماتی

اتاقهای که در بخش شیروانی بوده دارای پنجره های رو به نور که نمایی زیبا از شهر را ارائه می داده است .بنا به روایت اوژن در کتاب (تاریخ ایران امروز1907-1906) از بالای این محوطه مناره یک مسجد و گنبد دو باب حمام به چشم می خورد و بقیه مناطق شهر را خانه های ویلایی و باغات میوه احاطه کرده است و در کنار رود خانه صد باب مغازه و به چشم می خورد که بازار را تشکیل می دهد .

راهنمای موزه :

در بخش موزه آثار تاریخی ،اشیایی از ادوار مختلف تاریخی که از منطقه نمین به دست آمده مشاهده می نماییم که قدمت تقریبی بعضی از اشیا به هزاره های قبل از میلاد م یرسد از جمله :

-         پیکانهای مفرغی

-         کوزه ها

-         تعدادی سکه مربوط به قرون 4تا 9 ه .ق و دوران اق قویونلو و قره قویونلوها

-         پیکارنهای مربوط به دوره های صفوی

-         مخزن باروت مخصوص تفنگ دوره زندیه

-         اسناد کتب خطی مربوط به زمان تیموری

-         بعضی از اشیا کشف شده در هنگام باز سازی بنا .

پروژه صارم السلطنه

طرح پروژه صارم السلطنه شهرستان نمین به طور تقریبی از سال 85 آغاز گردید و در سال 87به پایان رسید البته هنوز به طور کامل تمام قسمت های بنا مرمت و بازسازی نشده است .

تشکر میکنم از مدیریت موزه نمین و همکاران محترمشان

 تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:5 | نویسنده :

مشه‌سویی

این آب که دمای آن حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد از چشمه‌ای تامین می شود که مستقیماً به داخل حوضی که از سنگ تراشیده شده است می ریزد. در طول سال مسافران برای گذران تعطیلات و استفاده از این آب معدنی به این منطقه مسافرت می نمایند.

 گرده‌سویی

این آب معدنی در نزدیکی روستای گرده، واقع در غرب نمین، قرار دارد. آب آن کم ولی فوق‌العاده سرد است. اهالی برای درمان پادرد از این آب استفاده می کنند.

 بروکش‌سویی

در شمال شرقی خانقاه علیا و در دامنه کوه نسبتاً کم ارتفاعی(در مسیر جاده قدیم تهران) قرار گرفته است. آب این چشمه در تمام فصول سال به یک اندازه است. خاک اطراف چشمه کاملاً سیاه و شبیه خاک زغال است. آب چشمه نیز بیش از اندازه سرد است بطوریکه دست را نمیتوان بیش از 5 دقیقه داخل آن  نگه داشت. آب آن نیز بسیار سبک و شیرین است ، بعد از یک وعده غذایی زیاده از حد با نوشیدن یک لیوان از آب این چشمه بعد از حدود نیم ساعت احساس گرسنگی به انسان دست میدهد.

قره چناق
واراترین آب چاه منطقه در روستای قره چناق قرار دارد که با حفر دو حلقه چاه ( که یکی هم آرتزین بوده است . ) قسمتی از آب شرب شهر نمین فراهم می شود .  این آب خاصیّت رفع سنگ کلیه را به علّت پایین بودن املاح آن دارا می باشد .  
چشمه آب گرم علی داشی

این چشمه به دلیل نزدیکی به جادّه ی اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران از رونق زیادی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای عدّه ی کثیری از توریستهای نواحی اطراف می باشد . این چشمه در پای یک پرتگاه سنگی در محلّی به نام علی داشی در بالای درّه ی گیله ده واقع شده است . خواص درمانی آب گرم علی داشی بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل ( روماتیسم ) چشم درد ، دل درد ، کمر درد ، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتی ها را درمان می کند . علاوه بر خاصیّت درمانی ، به دلیل واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظر و خوش آب و هوا از ویژگی توریستی و تفریحی خاصّی برخوردار است .

با همکاری آقای مینایی وآقای سلمانی


برچسب‌ها: مشه‌سویی, گرده‌سویی, قره چناق, چشمه آب گرم علی داشی

تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:4 | نویسنده :

اصلان زاهدی شاعری است که گوشه ای از ادبیات شفاهی موطن اش آذربایجان را می سراید او در سال 1312 در پیله رود – نمین بدنیا امده شعر او ترانه است و ترانه او شعر و شعر او صدای مغنی های ایل «اوزنها» (عاشیق ها) است و او خود اوزانی است برجسته . او مثل شعرهایش ساده و بی آلایش است و هیچ گاه سعی نمی کند که با پیچیدگی و ابهام در شعر ،خودش را خیلی شاعر نشان دهد او مرثیه گوی دل خویش است . شاعر ایل خویش وطن خویش و ملت خویش . او انگار داغ هزار ساله دارد و درد پدران و مادران ایل خویش را فریاد می زند راستی مگر غیر از این است که ادبیات شفاهی اذربایجان ها غنی تر  از ادبیات مکتوب آنهاست .

علی

بیر آغیر بازرگان ،گل ها گل اولدوم

یئریدیم ، یول آچدیم جهــــــــانه علی

یئریدیم ، دایاندیم ،ییخیلدیم ، دوردوم

گوز یاشیم دؤنوبدور عمــــــانه علی

دیلیم توتجاق حق کلامیــــن اوخودوم

حق ادین ویرد اولدو زبانـــــــه علی

امر عنتر اؤلدور دون ،خیبر قوپاردین

حافظ تک سن اولدون قرآنــــــه علی

همسرین فاطمه آدیــــــــــتن مرتضی

ولی پیامبر سن ، اول مصطفـــــــــی

بیر سیررخفیـــــــــات ،هم راز پنهان

بیرحجت سن اولدون سبحـــــانه علی

بیر قوجا مسکینم ،امکــــــانیم یوخدور

ساییلم گزمه یه تاوانیـــــــــــم یوخدور

هئچ یئرده اومیدیم ، پناهیــــم یوخدور  

سن الین سایه سال آسلانه علــــــــیتاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:4 | نویسنده :
فرزند میر عباس خان خلیفه است از مادری آهو خانم نام ( خواهر اسد بیگ ) در خار خطان متولد شد و در هجده سالگی پدر را از دست داد .پس از طلوع طلیعه نادری و احضار اعیان و ارکان تالش میرزا جمال الدین میرزا بیگ به پیشگاه نادری معرفی شد و به یوز باشیگری عساکر شاهی منصوب گشت . نظر به سبز چهره بودنش قرابیگ خطاب میشد .پس از جنگ داغستان در سال 1144 هجری نظر به حسن خدمت و استعدادش در فتح داغستان مخاطب به خانی گشت و با فرمان نادری محال اولوف تالش از قریه بدلان الا پل مشهورلکارد برایش وظیفه و تیول معین کرد در اواخر حکومت نادر شاه و زندیه با پسران خود میر مصطفی  خان و میر عسگری خان به طرف رشت حمله برد و آنجا را فتح کرد وی در سال 1201 هجری قمری به سرای باقی شتافت . نام او در تاریخ با عنوان بزرگ خاندان خوانین نمین و لنکران تثبیت است

منبع: تاریخ جامع آستارا و حکام نمینتاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:3 | نویسنده :

فرزند میر قره خان که از مادری بی بی خانم نام از اهالی آستارا به دنیا آمد وی که حکومت تالش از دنیا چال تا بالها رود و خدافرین و ماورای ارس و لنکران تا سالیا (رود کورا) را موروثی عهده دار بود به هنگام تکیه زدن بر سریر سلطنت آقا محمد خان قاجار به علت عدم استقبال او از سلیمان خان سردار قاجار در تالش و جنگ با ایشان دو برادر خود را بنامهای میر قاسم و میر عیسی با جمعی از خواص تالش به خدمت شاه قاجار فرستاد تا ملازم پادشاه باشند. به علت اغتشاشاتی که در پل خدافرین قره باغ که زیر حاکمیت میر مصطفی خان بود رخ می دهد به مجرد ورود این افراد به اردوگاه شاه کینه توز قاجار تمام رسولان را از دم تیغ گذراند و دو برادر را به دار زد و سه روز نعش آنها را در چوبه دارآویزان گذاشت . میر مصطفی خان پس از این واقعه با تمام قوا به جنگلها و قلعه شیندان پناه برد تا اینکه آقا محمد خان به دست خادمین خود مقبول گردید پس از قتل آقا محمد خان فتحعلی شاه به خاطر نزدیکی با میر مصطفی خان وزیر مختار خود میرزا بزرگ را جهت خواستگاری دختر کوچک میر مصطفی خان که ریشه در رفتار آغا محمد خان با برادرانش داشت موجبات حمله فتحعلی شاه به تالش را فراهم کرد شاه در بهار سال 1809 م سه بار به تالش لشکر کشید و در سه بار شکست خورد پس از این واقعه دربار قاجار ترتیبی اتخاذ می کند تا با میر مصطفی خان آشتی و او را به طرف شاه جلب نماید که چنین هم می شود انعقاد عهدنامه ننگین گلستان در اکتبر 1813م که مقارن با اواخر عمر میر مصطفی خان تالش بود بر اساس آن علاوه بر تمامی داغستان وگرجستان ولایات و شهر های گنجه ،قراباغ ،خانات ،شکی،شیروان،قبه،دربند،باکو و قسمتهای از ولایات تالش به تصرف روسها درآمد . اعتراض میر مصطفی خان به قرارداد گلستان و فشار روسها به ایران برای جلوگیری از حملات متعدد خان تالش به عساکر روس موجب شد فتحعلیشاه برای تضعیف خانواده میر مصطفی خان که مالک کلیه اراضی تالش تا دنیاچال تا حد سالین و مغان تا حد ارشق بود و با توجه به کینه قبلی از این خانواده که همان خوانین نمین و لنکران هستند باقی ماند از فتوحات ایشان میتوان تصرف رشت را با سه هزار مرد جنگی نام برد ،که قبل از جلوس آقا محمد خان  و حسب در خواست روحانیون و معمرین رشت منطقه را ترک و به تالش برگشت . خان به سال 1814 م در ماه آوریل دار فانی را وداع گفت .

منبع: تاریخ جامع آستارا و حکام نمینتاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:3 | نویسنده :
 

حقی‌دیر یاز حق سؤزون نادانه حق سؤز آجی‌دیر

کعبه‌نین میناسیدیر حق عارفین معراجی‌دیر

تخت و تاجی نئینیرم آزاده بیر انسان منم

انسانا آزاده‌لیک مین تخت‌دیر، مین تاج‌دیر

تخت و تاج فکرین ائدن عاقل دئییل، دیوانه‌دیر

کین - کدورت آرتیران، هم ده عؤمور تاراجیدیر

محشر و مینا گزن، داغلاردا العفو سسله‌ین

 صادق انسانلار دئییلسه، سانما اونلار حاجی‌دیر

هر گدا بیلمز، دئمه، حقله ائدن سودا نه‌دیر

حق یولوندا جان وئرر آسلان اونون محتاجی‌دیرتاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:3 | نویسنده :

نه عجب خلقی طبیعت ائیله‌دی یار منیله

یار اولوب محنتیمه گؤر نئجه غمخوار منیله

بیر زامان بولبول ایدیک، مسکنیمیز کونج قفس

نه عجب نیطقه گلیب طوطی گوفتار منیله

ال - اله منله وئریب جیفة ‌دنیا جمع ائدک

یاوریم یار قالیب هر گئجه بیدار منیله

عاشیق اولدوق ائله کی، لیلی و مجنون نه‌دیر

عؤمروموز گوللر آچیب گولشن و گولزار منیله

ائله بیل گولشنیمه باد خزان حمله ا ئدیب

یول تاپیب گولشنیمه یار ائله بیل خار منیله

منزیلیم باشه چاتا قویمادی بی مهر فلک

یاتدی طالع ائله بیل یار اولوب اغیار منیله

یاشادیق بیگه حیاتی رقبا ائتدی حسد

آیریلیق سالدی آرایا فلک اجبار منیله

آیریلیق سالدی آرایا فلکین سودی نه‌دیر

آسلانام من بیلیرم حق اؤزو یاردیر منیله


اسلان زاهدیتاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:2 | نویسنده :

 

1-کهریز «میرزاعبدالله »: محل این کهریز دامنه کوههای دودران (حد فاصل نمین و دودران)آب کهریز با کانال کشی به باغ امیر ممالک می رسیده و پس از مشروب کردن این باغ از رود خانه عبور نموده و آب مشروب و آبیاری باغهای غرب رودخانه را تامین می کرده (باغ امیر ممالک تفکیک شده و ساختمان ساخته اند .محل آن پشت دانشکده ادبیات است از ضلع شرق پل میدان شهر خیابان هشت متری تا جلوی دانشکده ،از وسط باغ کشیده شده است .

2- زری بولاغی : دامنه کوه متصل به باغ صغرا مادر بزرگ«رحمانی ها» که بعدا" به ویلکیجی ها فروخته شده ،آب این چشمه پس از مشروب کردن این باغ به حیاط «مسعود خان» و «میرکاظم خان» (حیاط مسعود خان پشت ساختمان قدیم که اکنون محل اداره مبارزه با مفاسد است و باغ میر کاظم خان محل فعلی اداره مخابرات و قرض الحسنه تا حمام فاطمی است ) دامنه این کوهها (کوههای غرب نمین ) چشمه ای بوده که آب با لوله های سفالین (نام محلی گوونگ- بر وزن تنگ) آب بالاجا حمام را تامین کرده به حیاط «امیر ممالک (ساختمان پشت ضلع غربی بازار که کاملا تخریب شده) وارد می شده  حیاط مسعود خان نیز شاخه ای از این آب را گرفته است .تکیه «میربابا» و پشت مسجد جامع شاخه ای از آب این چشمه لوله کشی کرده بودند .

منبع : کتاب تاریخ و فرهنگ نمین – زنده یاد استاد ستودی نمین -www.salamnamin.comتاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:1 | نویسنده :

این تپه در یک کیلومتری شمال بخش عنبران نمین قرار گرفته است. اطراف تپه صخره‌هایی وجود دارد که آنرا احاطه کرده‌اند ولی تشخیص خود این محل از فواصل دور نیز بخاطر تفاوت رنگ آن با محیط، آسان است.

برای رسیدن به این محل باید از وسط عنبران به موازات رودخانه‌ای که از مرکز عنبران میگذرد بطرف شمال حرکت کرد، پس از طی مسافتی محوطه‌ای وجود دارد که براحتی تپه از آنجا قابل رؤیت است. روبروی تپه نیز دره‌ای سرسبز و زیبا وجود دارد که ادامه راه آن بطرف دره‌ای صخره‌ای رهنمون میشود. 

خود تپه به رنگ آجری روشن میباشد و برخلاف تپه‌های دیگر شکل آن تقریباً مخروطی است و رستنی قابل ملاحظه‌ای در سطح آن به چشم نمیخورد.

این تپه بشماره 9154 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:1 | نویسنده :
غملی یم قوی دئییم اورزک سوزومو

سینه مده یانیقلی سوزومه ده یمه

اوجاقلاردا یانان قورو آغاج تک

آلیشیب یانسامدا کوزومه ده یمه

 اوره ییم غم کدر غصه اولاغی

سینه مین ارییب قالماییب یاغی

سن آللاه آی حکیم قوی چیخیم داغی

یورولان قیچیما دیزیمه ده یمه

 غمله تانیش اولان غمسیز اولانماز

اورک بوشالماسا داها دولانماز

هر کیم غم یئمه سه شاعر اولانماز

قوی آخسین قان یاشیم گوزومه ده یمه

"محمد علی اوجاقی نیارق"(نمین )تاريخ : دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ | 12:1 | نویسنده :

بعد از سیزده اسفند ماه هر خانواده بنا به رسم فامیل ،گندم ،عدس،بَزَرَگ یا (سیروپیاز)سبز می کنند . خوب رشد کردن هر دانه نشانه ی فراوانی محصول ان دانه در ان سال خواهد بود . عصر روز چهارشنبه ،قبل از تاریک شدن هوا همه در حیاط اتش روشن می کنند (از قدیم سوزاندن گون در نمین مرسوم است )تمام اهل خانه بلا استثنا از روی اتش می پرند . در این روز در هر خانه گندم و عدس و نخود بو داده و انواع شیرینی به فراوانی وجود دارد و علاوه بر این تخم مرغ پخته و رنگ امیزی شده نیز در سرسفره پیدا می شود . اهل خانه کم حرف می زنند چرا که خانواده های مسافر یا می خواهند پسر داماد کنند یا مریض دارند پشت درهمسایه پنهان می ایستند و اولین جمله را از هر یک از افراد خانه شنیدند در مورد نیت خود تفسیر می کنند .

مراسم چهارشنبه سوری:

صبح قبل از طلوع آفتاب همه لباس عید خود را می پوشند دختر ها و پسرهای جوان به همراه خانواده خود به کنار رودخانه می روند پریدن از روی اب کاری است که همه ان را انجام می دهند . معمولا پسران جوان در این روز دختر مورد علاقه خود را انتخاب می کنند .بچه ا با ترکاندن بمب های کاغذی شادی می کنند .

کوتاه نوشتم شرمنده

دنیا را شاد شاد، شادی را دنیا دنیابرایتان آرزو می کنم چهارشنبه سوری خوبی داشته باشید


برچسب‌ها: مراسم عید و نوروز – قبل از عید, نمین

تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 20:41 | نویسنده :
  موقیعيت طبيعي و جغرافيايي شهرستان نمين

    نمين منطقه اي کوهستاني است ، واقع در حاشية غربي درياي خزر و ارتفاع آن از سطح دريا 1450 متر . مختصات جغرافيايي ، طول 48 درجه و 29 دقيقه و 30 ثانيه و عرض آن 38 درجه ، 25 دقيقه و 25 ثانيه مي باشد. اين شهرستان در شمال شرقي استان اردبيل و در منطقة نوار مرزي با کشور آذربايجان همسايه مي باشد و حدود 48 کيلومتر از ناحية شمال با کشور ياد شده مرز مشترک دارد. وسعت آن 6/1100 کيلومترمربع و در فاصلة 22 کيلومتري مرکز استان اردبيل و در کنار جادة ترانزيتي اردبيل به گيلان (آستارا) و تهران واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دريا حدود 1500 متر است.

         آثار باقيمانده ازدورة دوم پس از سقوط ساسانيان و تشکيل حکومت هاي اسلامي در ايران، سرزمين کادوسيان به نام « طيليسيان » و پيش از ميلاد در نمين نشانگر تمدني است که در اين مقطع تاريخي در اين منطقه وجود داشته است.

        از نظر زمين شناسي قسمت عمدة آن در روي بازالت ها قرار دارد. تعداد دايک ها و سنگ هاي آذرين بيروني در اين منطقه به وفور ديده مي شود.

        آب و هواي نمين معتدل ، زمستان هاي سرد و تابستان هواي ملايم دارد.

ويژگيهاي جغرافيايي

        نمين از شمال، به کوه هاي کم ارتفاع که بين مرز ايران و جمهوري آذربايجان قرار دارد و از شرق به کوه هاي سرسبز و پوشيده از جنگل تالش ، از جنوب به قسمتي از کوه هاي تالش و بخش هير و از غرب به رودخانة قره سو و منطقة ارشق محدود مي شود. آب و هواي نمين معتدل ، زمستان هاي سرد و تابستان هواي ملايم دارد. آب و هواي نمين عمدتاً تحت تأثير توده هواي مديترانه اي و در مواقع خاصي از سال نيز تحت تأثير توده هواي سيبري    مي باشد . ورود رطوبت درياي خزر باعث برخي پوشش هاي خاص در برخي مناطق آن از جمله شاغلا دره و جنگل فندقلو گشته است. در طول فصل بهار هواي نمين بسيار لطيف و معطر است . تمام کوهپايه ها و ارتفاعات پوشيده از گياهان علفي و دارويي ، انواع گل هاي وحشي و زيبا است. جنگل طبيعي فندقلو در شرق و جنوب نمين در ايران منحصر به فرد بوده و داراي گردشگاهي طبيعي و بسيار زيبا براي عموم است.

        بر اساس آخرين سرشماري جمعيت نمين  حدود 70 هزار نفر است . اين شهرستان از سه بخش تشکيل شده است: بخش مرکزي که شامل دولت آباد و گرده و بخش ويلکيج شمالي به مرکزيت شهر آبي بيگلو، بخش عنبران .

        در نمين و حومه بيشتر زمين هاي کشاورزي به صورت ديم است و زير کشت گندم، جو، عدس و علوفه هاي دامي قرار مي گيرند. مردم در بيشتر روستاها علاوه بر کشاورزي به صورت سنتي به کار دامداري نيز مشغوند. باغباني و زنبورداري نيز در نمين از رونق خوبي برخوردار است.

        محصولات درختي نمين عبارتند از : آلبالو. آلوچه ، سيب و گلابي و زردآلو. در فصل تابستان اين شهر را « شهر آلبالو » نيز مي نامند . يک نوع سيب درختي قرمز در نمين بدست مي آيد که علاوه بر پوست قرمز رنگ، داخل آن نيز قرمز رنگ مي باشد که مزة ترش و شيرين دارد.

پيشينة تاريخي

        بر اساس کتاب هاي تاريخي و آثاري که از زير خاک بيرون آورده شده و همچنين نشانه هايي که هم اکنون موجود است، 9 هزار سال قبل از ميلاد تمدن هاي درخشاني در حاشيه هاي غربي درياي خزر وجود داشته است و قبايلي در حاشية شمالي رود ارس و منطقة نمين ، آستارا و تالش با دارا بودن فرهنگ و آداب و رسوم مشابهي سکونت داشته اند. قبل از ورود مادها به ايران ، مردماني در اين منطقه زندگي مي کردند که به نام کادوسيان ناميده      مي شدند. کادوسيان با ماد ها برخورد نظامي داشتند و کوروش پادشاه هخامنشي توانست به سرزمين آن ها وارد و متحد شود.

        از ابنيه هاي ابتدايي که با تخته سنگ هاي بزرگ و بدون استفاده از ملات ساخته شده با نام عمومي « دلمن » ( نوعي ساختمان ابتدايي عهد برنز که با تخته سنگ هاي بزرگ ساخته مي شد.) شناخته مي شود. نمونه هايي از آن هم اکنون در منطقة چاي قوشان، لولوسنگري، خانقاه عليا، چوبان يوردي و قيرمزليق جنوب غربي نمين وجود دارد.

جاذبه هاي طبيعي

        نمين از مناطق زيبا و باصفاي استان اردبيل است که طبيعت سرسبز و زيباي آن سالانه شمار زيادي گردشگران را به سوي خود جذب مي نمايد:

شاله دره ( شاغله دره): اين منطقة سرسبز و با صفا که در شمال نمين و در کنار جادة آستارا قرار دارد، شامل کوه هاي کم ارتفاع و پوشيده از انواع گياهان و درختچه هاي خودرو است . بيشتر اين گياهان از جمله «گل گاو زبان» خواص دارويي دارند.

کوه هاي نمين: کوه سبلان با منظره اي دل انگيز در قسمت جنوب غرب شهرستان نمين قابل مشاهده است. کوه هاي کم ارتفاع نمين عبارتند از : کوه قرخلر ، گؤور قلعه سي ، گچ داغي ، کوه عنبران ، کوه فندق پشته ، کوه بزرگ و کوه هاي آبي بيگلو که در ميان جنگل واقع شده است.

جنگل فندق لوق نمين: سطح اين جنگل پوشيده از  انواع گياهان علفي است. در داخل جنگل محل هايي براي استراحت و اسکان مسافرين و گردشگران وجود دارد. همچنين در قسمت شمالي شرقي اين جنگل مکان هايي براي اسکي روي چمن و نصب و راه اندازي تله کابين آماده شده است.

گردنة حيران: يکي از زيباترين و خاطره انگيزترين جاذبة طبيعي نزديک نمين ، گردنة حيران است. اين گردنه که اطراف آن را جنگل زيبا و درختان و گياهان فرا گرفته ، داراي مناظر بديع و بسيار زيبايي است . زيبايي گردنة حيران در شب و روز و يا در فصول مختلف سال متفاوت و هر يک مناظر زيبايي را بوجود مي آورد.

آب هاي معدني نمين

   مئشه سويي: اين چشمه در شرق نمين و در ميان جنگل قرار دارد. آب اين چشمه براي درمان دردهاي عضلاني بسيار مؤثر است.

گرده سويي : نزديک روستاي گرده واقع در غرب نمين ، چشمه اي است با آب بسيار کم و سرد ، که براي پادرد بسيار مفيد است.

بروکش سويي : در شمال شرقي خانقاه عليا و در دامنة کوه در مسير جادة قديم تهران قرار گرفته است. آب چشمه شرد بسيار سبک و شيرين است. پس از خوردن غذاي زياد با مصرف يک ليوان از آب اين چشمه نيم ساعت بعد انسان احساس گرسنگي مي کند.

صنايع دستي در شهرستان نمين

.       از قديم الايام گليم بافي ، جاجيم بافي ، قاليچه بافي و جوراب بافي ( جوراب پشمي دستباف) در نمين و روستاهاي اطراف رونق داشته است. بخصوص گليم بافي و مسند بافي بيشتر مورد علاقة مردم اين منطقه است. گليم و مسندهاي بسياز ظريف با نقشه هاي زيبا بافته مي شود که نه تنها در استان و کشور بلکه در کشورهاي خارج نيز مورد توجه بوده و خريداران بسيار خوبي دارد.گليم و مسندهاي بافته شده در شهر عنبران  از نظر مرغوبيت و نقشه در نوع خود بي نظير بوده و شهرت جهاني دارد و به کشورهاي خارج صادر مي شود. بطوريکه گليم بافي منطقة ويلکيج در داخل کشور مقام اول و در سطح دنيا به کسب مقام سوم نائل گرديده است.

        از ديگر صنايع دستي و سنتي شهر نمين صنعت چاقو سازي و داس سازي مي باشد که سابقة طولاني دارد.چاقو هاي ساخته شده ، بسيار ظريف و زيبا بوده که اصلاً زنگ نمي زند و دستة آنها به پيشنهاد مشتري از نقره و يا شاخ گوزن ( مارال دسته) ساخته مي شود.

         داس هاي ساخته شده به علت مرغوبيت و کيفيت معمولاٌ پيش فروش مي شود. و به شهر هاي ديگر آذربايجان و حتي استان هاي ديگر فروخته مي شود. علاوه بر داس ، تبر ، چکش و تيشه هاي نمين نيز بسيار معروف است.

 تاريخ : سه شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:40 | نویسنده :

 گوزل نمین

سن گوزل سن عالمه حسنون نمایان ای نمین

صنعت خلاقیلن اولمش چراغان ای نمین

پیر سن لاکن مراهق لر کیمی نورسته سن

واقفم یوخدور سنون حسنونده نقصان ای نمین

آدو سانون وار سنون آذر دیارین غنچه سی

بجه روب سن چوخ ادیب لر شهر عرفان ای نمین

سنه بیر ایری جلالت یارادوب فند قلو

بو چولون نعمتلری خلق ایچره ارزان ای نمین

افتخار ملک ایران رسم و آدابون گوزل

ئولکه نون پیرایه سی هم دار احسان ای نمین

چوخ ادیب استادلر وار سنده ای شهر ادب

ملک علم وحکمته اولمش نگهبان ای نمین

سن گوزل مهیاره لر ماواسی سان دنیا بیلور

سنده چوخ تمکین تاپوپ حوریله غلماز ای نمینتاريخ : دوشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 13:16 | نویسنده :

DSCF37071 300x225 میناباد

شغاله دره

اسم محلی و رسمی‌آن میناباد می‌باشداسم قدیمی‌این روستا مومن آباد بوده که در اثر گذشت زمان سالیان اسم این ده به میناباد تغییر یافته بزرگان روستا نظر داشتند که در اثر جنگ و خشکسالی چندین بار این روستا از بین رفته و دوباره آباد شده به این نام یعنی مین آباد مشهور شده است روستا در جنگل واقع بوده و هم اکنون طی زمان‌ها ی طولانی جنگل‌ها از بین رفته اند باغها ی کوچکی باقی مانده .یکی از جاذبه‌های گردشگری میناباد جنگل شغال دره می‌باشد از زمین‌های میناباد شروع به گردنه حیران ختم می‌شود و اهالی آسیابی را در ان محل به یاد دارند که آسیاب آبی بوده که برا ی آسیاب گندم خود از ان استفاده میکردند ( به آسیاب دره معروف بوده )در داخل جنگل شغال دره (روباه ،خوک،گرگ،شغال )و پرندگانی همچون(شاهین ،کبک ،عقاب ،گنجشک، پرستو و …)یافت می‌شود .

منبع : روزنامه صبح سبلان ( ویژه معرفی نمین ) – سولماز پورنعمت

موقعیت جغرافیایی

مرکز دهستان میناباد،بخش عنبران شهرستان نمین،استان اردبیل است و در طول جغرافیایی َ٣۴ َْ۴٨ و عرض جغرافیای َ٢٨ َْ٣٨ ارتفاع متوسط ۱۶٠٠متر قرار دارد. سرزمینی پایکوهی و سرد و خشک است و در ٣کیلومتری شمال خاور نمین واقع شده است.
این روستا ازسمت شمال به جمهموری آذربایجان و از سمت جنوب به روستای خشه حیران منتهی و از سمت غرب به روستاهای میرزانق و جید و از طرف جنوب غربی به شهر نمین محدود می‌شود.
رودخانه مین آباد که از کوههای هفت دران سرچشمه گرفته و از وسط آبادی گذشته و به نمین می‌ریزد.کوه ارزروم در شمال خاور و کوه تپی در شمال باختر آبادی است.
این روستا بالغ بر ٣٠۶ خانوار سکنا دارد و جمعیت آن ١٣١١ نفر می‌باشد که ۶٧١نفر آن مرد و۶۴٠ نفر آن زن می‌باشند و ٨٨٧ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند.
امکانات روستا :

دارای مدرسه ابتدایی و راهنمایی است،١٢ باب مغازه،٢باب حمام،مسجد،شرکت تعاونی روستایی ،٢ باب آسیاب و مخابرات است.مردم آبادی از مدرسه راهنمایی دخترانه و دبیرستان نمین بهره می‌گیرند.

میناباد: دارای ۴ روستای دارای سکنه : ۱- میناباد ۲- میرزانق ۳- جید ۴- کلش

در میان مردم عنبران و میناباد ( و احتمالاً روستاهای اطراف آن ) از پیروان و مریدان مشایخ بزرگواری چون زاهد گیلانی و صفی الدّین اردبیلی تعداد زیادی بوده اند . افرادی چون بابا خضر و بابا خرم الدّین عنبران و بابا حمزه مینابادی که گویا داماد شیخ صفی الدّین اردبیلی نیز بوده استتاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 20:39 | نویسنده :
 

از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این روستا، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می‌باشد،[۳] از یک طرف مشرف به کوه‌هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه‌است و از سویی مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود آستاراچای عبور می‌کند این رود تعیین کننده مرز استان گيلان ایران و کشور آذربایجان است.

این گردنه در بیشتر زمانها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند. [۴] با این وجود این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است؛ در واقع علت اصلی مه تقریباً دائمی گردنهٔ حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنهتاريخ : جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:40 | نویسنده :

 

درس اول فعل ماضی ،مضارع ، امر ،نهی ، نفی

1- فعل اصلش سه حرف است مانند : قَتَلَ ــ ضَرَبَ که به آنها (ثلاثی) می گويند.

2- ويا اصلش چهار حرفی است مانند : زَلزَلَ دَحرَجَکه به آنها رباعی می گويند.

هر کدام از اين افعال افعال اگر (تنها)باشد يعنی حرف زيادی نداشته باشد به آن(مجرّد) گويند . مانند :ضَرَبَ (ثلاثی مجرد) زَلزَلَ (رباعی مجرد)

و اگر غير از حروف اصلی حرف ويا حرف زائد دیگری همداشته باشد به آن (مزيد) می گويند . مانند : ضارَبَ (ثلاثی مزيد) تَزَلزَلَ(رباعی مزيد)

اگر فعل به(گذشته) دلالت کند (ماضی) ، اگر به( آينده و حال) دلالت (مضارع) گويند.

ماضی{کَتَبَ (نوشت)} ، مضارع{يکتُبُ(مينويسد)}

نکته: حا ضر نيست مه به آن (غايب) گويند.

حاضر است که به آن (مخاطب) می گويند.

خود گوينده است که به آن (متکلم) می گويند.

غــــــــــــائـــــــــب

مذکر

مونث

مفرد

ضَرَبَ (زد آن يک مرد)

ضَرَبَت (زد آن يک زن)

مثنی

ضَرَبا (زدند آن دو مرد)

ضَرَبَتا (زدند آن دو زن)

جمع

ضَرَبوُا (زدند آن مردان)

ضَرَبنَ (زدند آن زنان)

مــــخــــاطــــب

مذکر

مونث

مفرد

ضَرَبتَ (زدی تو يک مرد)

ضَرَبَتِ (زد آن يک زن)

مثنی

ضَرَبتُما (زديد شما دو مرد)

ضَرَبَتُما (زدند آن دو زن)

جمع

ضَرَبتُم (زدند شما مردان)

ضَرَبتُنَّ (زدند آن زنان)

مــتـکــلـم

وحده

مع الغير

ضَرَبتُ (زدم)

ضَرَبنا (زديم)

صرف 14صيغه ماضی

 

 

صرف14صيغه مضارع

يکی از حرف های مضارع (ا ت ی ن ) را بر سر فعل مي آوريم

غــــــــــــائـــــــــب

مذکر

مونث

مفرد

يَضرِبُ (ميزند آن يک مرد)

تَضرِبُ ( ميزند آن يک زن)

مثنی

يَضرِبانِ ( ميزنند آن دو مرد)

تَضرِبانِ ( ميزنند آن دو زن)

جمع

يَضرِبُونَ (ميزنند آن مردان)

يَضرِبنَ ( ميزنند آن زنان)

مــــخــــاطــــب

مذکر

مونث

مفرد

تَضرِبُ (ميزنی تو يک مرد)

تَضرِبينَ ( ميزنی آن يک زن)

مثنی

تَضرِبانِ (ميزنيد شما دو مرد)

تَضرِبانِ ( ميزنيد آن دو زن)

جمع

تَضرِبُونَ (ميزنيد شما مردان)

يَضرِبنَ ( ميزنيد آن زنان)

 

مــتـکــلـم

وحده

مع الغير

اََضرِبُ (ميزنم)

نَضرِبُ (ميزنيم)

 

 

 

صرف14صيغه امر

طرز ساختن امر :

يک لا م مکسوره (لـِ) بر سر مضارع در می آوريم .

آخرش را جزم می دهيم .

مثال : يَضزبُ لِيضرِبُ لِيَضرِب

 

 

غــــــــــــائـــــــــب

مذکر

مونث

مفرد

لِيَضرِب (بزند! آن يک مرد)

لِيَضرِب ( بزند! آن يک زن)

مثنی

لِيَضرِبا ( بزنند! آن دو مرد)

لِيَضرِبا ( بزنند! آن دو زن)

جمع

لِيَضرِبُوا (بزنند! آن مردان)

لِيَضرِبنَ ( بزنند! آن زنان)

مــــخــــاطــــب

مذکر

مونث

مفرد

اِيَضرِب (بزن آن يک مرد)

اِيَضرِبي ( بزن آن يک زن)

مثنی

اِيَضرِبا ( بزنيد آن دو مرد)

اِِيَضرِبا ( بزنيد آن دو زن)

جمع

اِيَضرِبُوا (بزنيد آن مردان)

اِيَضرِبنَ ( بزنيد آن زنان)

 

 

مــتـکــلـم

وحده

مع الغير

لِاَضرِب (بزنم!)

لِنَضرب (بزنيم!)

 

 

 

نفی - نهی

طرز ساختن نهی :

يک لام بر سر مضارع می آوريم .

آخرش را جزم می دهيم.

مثال : يَضرِبُ(می زند) لا يَضرِب (نزند)

طرز ساختن نفی :

فقط يک لام بر سر مضارع در می آوريم و به آخرش دست نمی زنيم .

 

درس دوم و سوم

باب :

ما در اول دبيرستان 8 باب می خوانيم

افعال ــ تفعيل ــ مفاعله ــ تَفَعُل ــ افتعال ــ انفعال ــ استفعال ــ تفاعل

صرف باب ها

ماضی

مضارع

امر

مصدر

افعَلَ ( انصَرَ)

يَفعِلُ (يَنصِرُ)

 

 

اَفعِل (انصِر)

 

 

افعال (انصار)

فَعَّلَ (نَصََّرَ)

يُفَعَّلُ (يُنَصَّرُ )

فَعَّل (نَصَّر )

تَفعيل(تَنصير)

فاعَل (ذاهَب )

يُفاعِل (يُذاهب )

فاعِل (ذاهِب)

مُفاعلَه (مُذاهبَه)

تَفَعَّلَ (تَعَلَّمَ)

يَتَفَعَّلَُ (يَتَعَلَّمُ)

تفَعَّل (تَعَلَّم)

تفعُّل (تَعَلُّم)

تَفاعَلَ(تکاتَبَ )

يَتَفاَعَلُ (يَتَکاتَبُ)

تَفاعَل (تَکاتَب)

تَفاعُل (تَکاتُُب)

اِفتَعَلَ (اِکتَسَبَ )

يََفتَعِلُ (يَکتَسِبُ)

اِفتَعِل (اِکتَسِب)

اِفتِعال(اُکتِساب)

اِنفَعَلَ (اِنقَلَبَ )

يَنفَعِلُ (يَنقَلِبُ)

اِنفَعِل(اِنقَلِب)

اِنفِعال(انقِلاب)

استَفعَل (استَخرَجَ )

جج

 

 

 

يَستَفعِلُ (يستَخرِجُ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اِستَفعِل (اِستَخرِج)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[

اِستِفعال(اِستِخراج)ج

[

 

 

 

 

 

 

 

 

پايانتاريخ : جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:39 | نویسنده :

 

درس اول فعل ماضی ،مضارع ، امر ،نهی ، نفی

1- فعل اصلش سه حرف است مانند : قَتَلَ ــ ضَرَبَ که به آنها (ثلاثی) می گويند.

2- ويا اصلش چهار حرفی است مانند : زَلزَلَ دَحرَجَکه به آنها رباعی می گويند.

هر کدام از اين افعال افعال اگر (تنها)باشد يعنی حرف زيادی نداشته باشد به آن(مجرّد) گويند . مانند :ضَرَبَ (ثلاثی مجرد) زَلزَلَ (رباعی مجرد)

و اگر غير از حروف اصلی حرف ويا حرف زائد دیگری همداشته باشد به آن (مزيد) می گويند . مانند : ضارَبَ (ثلاثی مزيد) تَزَلزَلَ(رباعی مزيد)

اگر فعل به(گذشته) دلالت کند (ماضی) ، اگر به( آينده و حال) دلالت (مضارع) گويند.

ماضی{کَتَبَ (نوشت)} ، مضارع{يکتُبُ(مينويسد)}

نکته: حا ضر نيست مه به آن (غايب) گويند.

حاضر است که به آن (مخاطب) می گويند.

خود گوينده است که به آن (متکلم) می گويند.

غــــــــــــائـــــــــب

مذکر

مونث

مفرد

ضَرَبَ (زد آن يک مرد)

ضَرَبَت (زد آن يک زن)

مثنی

ضَرَبا (زدند آن دو مرد)

ضَرَبَتا (زدند آن دو زن)

جمع

ضَرَبوُا (زدند آن مردان)

ضَرَبنَ (زدند آن زنان)

مــــخــــاطــــب

مذکر

مونث

مفرد

ضَرَبتَ (زدی تو يک مرد)

ضَرَبَتِ (زد آن يک زن)

مثنی

ضَرَبتُما (زديد شما دو مرد)

ضَرَبَتُما (زدند آن دو زن)

جمع

ضَرَبتُم (زدند شما مردان)

ضَرَبتُنَّ (زدند آن زنان)

مــتـکــلـم

وحده

مع الغير

ضَرَبتُ (زدم)

ضَرَبنا (زديم)

صرف 14صيغه ماضی

 

 

صرف14صيغه مضارع

يکی از حرف های مضارع (ا ت ی ن ) را بر سر فعل مي آوريم

غــــــــــــائـــــــــب

مذکر

مونث

مفرد

يَضرِبُ (ميزند آن يک مرد)

تَضرِبُ ( ميزند آن يک زن)

مثنی

يَضرِبانِ ( ميزنند آن دو مرد)

تَضرِبانِ ( ميزنند آن دو زن)

جمع

يَضرِبُونَ (ميزنند آن مردان)

يَضرِبنَ ( ميزنند آن زنان)

مــــخــــاطــــب

مذکر

مونث

مفرد

تَضرِبُ (ميزنی تو يک مرد)

تَضرِبينَ ( ميزنی آن يک زن)

مثنی

تَضرِبانِ (ميزنيد شما دو مرد)

تَضرِبانِ ( ميزنيد آن دو زن)

جمع

تَضرِبُونَ (ميزنيد شما مردان)

يَضرِبنَ ( ميزنيد آن زنان)

 

مــتـکــلـم

وحده

مع الغير

اََضرِبُ (ميزنم)

نَضرِبُ (ميزنيم)

 

 

 

صرف14صيغه امر

طرز ساختن امر :

يک لا م مکسوره (لـِ) بر سر مضارع در می آوريم .

آخرش را جزم می دهيم .

مثال : يَضزبُ لِيضرِبُ لِيَضرِب

 

 

غــــــــــــائـــــــــب

مذکر

مونث

مفرد

لِيَضرِب (بزند! آن يک مرد)

لِيَضرِب ( بزند! آن يک زن)

مثنی

لِيَضرِبا ( بزنند! آن دو مرد)

لِيَضرِبا ( بزنند! آن دو زن)

جمع

لِيَضرِبُوا (بزنند! آن مردان)

لِيَضرِبنَ ( بزنند! آن زنان)

مــــخــــاطــــب

مذکر

مونث

مفرد

اِيَضرِب (بزن آن يک مرد)

اِيَضرِبي ( بزن آن يک زن)

مثنی

اِيَضرِبا ( بزنيد آن دو مرد)

اِِيَضرِبا ( بزنيد آن دو زن)

جمع

اِيَضرِبُوا (بزنيد آن مردان)

اِيَضرِبنَ ( بزنيد آن زنان)

 

 

مــتـکــلـم

وحده

مع الغير

لِاَضرِب (بزنم!)

لِنَضرب (بزنيم!)

 

 

 

نفی - نهی

طرز ساختن نهی :

يک لام بر سر مضارع می آوريم .

آخرش را جزم می دهيم.

مثال : يَضرِبُ(می زند) لا يَضرِب (نزند)

طرز ساختن نفی :

فقط يک لام بر سر مضارع در می آوريم و به آخرش دست نمی زنيم .

 

درس دوم و سوم

باب :

ما در اول دبيرستان 8 باب می خوانيم

افعال ــ تفعيل ــ مفاعله ــ تَفَعُل ــ افتعال ــ انفعال ــ استفعال ــ تفاعل

صرف باب ها

ماضی

مضارع

امر

مصدر

افعَلَ ( انصَرَ)

يَفعِلُ (يَنصِرُ)

 

 

اَفعِل (انصِر)

 

 

افعال (انصار)

فَعَّلَ (نَصََّرَ)

يُفَعَّلُ (يُنَصَّرُ )

فَعَّل (نَصَّر )

تَفعيل(تَنصير)

فاعَل (ذاهَب )

يُفاعِل (يُذاهب )

فاعِل (ذاهِب)

مُفاعلَه (مُذاهبَه)

تَفَعَّلَ (تَعَلَّمَ)

يَتَفَعَّلَُ (يَتَعَلَّمُ)

تفَعَّل (تَعَلَّم)

تفعُّل (تَعَلُّم)

تَفاعَلَ(تکاتَبَ )

يَتَفاَعَلُ (يَتَکاتَبُ)

تَفاعَل (تَکاتَب)

تَفاعُل (تَکاتُُب)

اِفتَعَلَ (اِکتَسَبَ )

يََفتَعِلُ (يَکتَسِبُ)

اِفتَعِل (اِکتَسِب)

اِفتِعال(اُکتِساب)

اِنفَعَلَ (اِنقَلَبَ )

يَنفَعِلُ (يَنقَلِبُ)

اِنفَعِل(اِنقَلِب)

اِنفِعال(انقِلاب)

استَفعَل (استَخرَجَ )

جج

 

 

 

يَستَفعِلُ (يستَخرِجُ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اِستَفعِل (اِستَخرِج)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[

اِستِفعال(اِستِخراج)ج

[

 

 

 

 

 

 

 

 

پايانتاريخ : جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:36 | نویسنده :

1

آموزش ثبت نام در ياهو

يكي از سايت هايي كه استفاده از آن به نحو فزاينده اي در كشور ما افزايش پيدا كرده است سايت ياهو مي باشد. امكانات متعدد و رايگان اين سايت به صورتي است كه استفاده از آن را توسط كاربران اينترنت غيرقابل اجتناب نموده است.

براي استفاده از امكانات بالقوه اين سايت ابتدا بايد در آن ثبت نام نمود. در اين قسمت ما قصد داريم به بررسي روش ثبت نام در ياهو بپردازيم پس با ما همراه باشيد.

شروع:

را در نوار www.yahoo.com ۱- ابتدا به اينترنت متصل گرديد و آدرس را در صفحه كليد فشار Enter آدرس مرورگر خود وارد كرده و كليد دهيد.

در كنار عنوان سايت Email ۲- در صفحه وب ظاهر شده، به روي آيكون كليك كنيد.

جديد در سايت ياهو در Email ۳- براي ثبت نام و ساخت يك آدرس كليك كنيد تا فرم Sign Up now بروي گزينه New user a I'm قسمت در روي صفحه نمايش ظاهر گردد. Welcom to YAHOO

در اين فرم شما مي توانيد از بين خدمات ويژه سايت ياهو گزينه مورد Free Yahoo! نظرتان را انتخاب كنيد. ما در اين قسمت مي خواهيم از كليك كنيد now Sign up استفاده نمائيم به همين خاطر بروي لينك Mail تا به مرحله بعد برويد.

شما مي توانيد از خدمات مختلف Free Yahoo! Mail نكته: با انتخاب و ۴ مگابايت فضاي اختصاصي استفاده نمائيد. Yahoo رايگان سايت شما بايد Sign up for your Yahoo! ID with mail ۴- در فرم كلمه اي را Yahoo! ID مشخصات فردي خود را وارد نمائيد. در قسمت شما باشد را وارد Email كه مي خواهيد به عنوان نام كاربر و آدرس را انتخاب نمائيد Khosro _us نمائيد (مث ً لا در صورتي كه شما اسم خواهد بود.) Khosro_us @Yahoo.com شما Email آدرس شما در Email ۵- براي محدود نمودن دسترسي افراد ديگر به صندوق كلمه عبور مورد نظرتان را وارد كرده و Password در قسمت Yahoo مجددًا وارد نماييد. Re-Type Password آن را در قسمت حدالامكان سعي نمائيد از لغات و اعداد Password نكته: در انتخاب نامشخص استفاده نمائيد و از انتخاب اسامي مشخص مثل نام فرزند، تاريخ تولد و... خودداري نمائيد زيرا به راحتي فاش مي گردد.

از منوي كشويي موجود سئوالي را Security Question ۶- در قسمت جواب آن را وارد نمائيد. Your Answer انتخاب كرده و در قسمت s صPet) منوي كشويي اين گزينه شامل سئوالاتي مانند نام مستعار شما شخصيت برجسته داستان هاي (First School) اولين مدرسه (nameتيم ورزشي مورد علاقه شما ( ،(Chilhood hero) كودكانه شما و سئوالات ساده ديگري مي باشد. در (Favorite Sports Team صورتي كه رمز عبورتان را فراموش كرديد شما به سادگي مي توانيد با مراجعه به سايت ياهو و انتخاب سئوال و جواب انتخابي در اين قسمت به كلمه رمز خود دست يابيد. به ترتيب ماه- روز و سال تولد را انتخاب و Birth day ۷- در _________قسمت وارد نمائيدتاريخ : جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:35 | نویسنده :

ورزش دو باعث باهوشی می شود

دویدن برای مغز هم نوعی ورزش به حساب می آید. اشخاصی که ورزش دو انجام می دهند در تستهای ذهنی و هوشی که از آنها گرفته می شود نمرات بالاتری کسب می کنند.

بر طبق مطالعات صورت گرفته دویدن برای مغز هم نوعی ورزش به حساب می آید. اشخاصی که ورزش دو انجام می دهند در تستهای ذهنی و هوشی که از آنها گرفته می شود نمرات بالاتری کسب می کنند. دکتر کیسوکوباتا سرپرست مطالعات دانشگاه فوکوشی ژاپن اعلان کرد : پیشرفت حاصل موقعی مورد قبول واقع شد که دونده ها ورزش را قطع کردند و با کاهش اثرات سودمند آن مواجه شدند . این یافته در اجلاس علمی سندیگو مورد بررسی قرار گرفت مطالعات اخیر نشان داده که فوائد اینگونه ورزش هم عضلانی و هم مغزی است محققان دانشگاه اورهام ، اوایل امسال گزارشی ارائه دادند مبنی بر اینکه دانشجویان سال آخری که ۴ ماه برنامه ورزشی دو انجام داده بودند پیشرفت چشمگیری در حافظه و دیگر مهارتهای فکری و عملکردی نشان دادند همچنین مطالعات نشان داده که ورزشهای منظم و مداوم به کاهش افسردگی نیز کمک می کند.

تیم کوباتا در مطالعات خود ۷ جوان سالم انتخاب کردند آنها برای مدت ۱۲ هفته و هر هفته ۲ الی ۳ بار برای مدت ۳۰ دقیقه ورزش دو انجام دادند. برای مقایسه مهارتهای حافظه از دونده ها هم قبل از برنامه دویدن و هم در طی سه ماه و هم بعد از سه ماه دویدن، یک سری تست که اساس کامپیوتری داشت گرفته شد .بعد از ۱۲ هفته ورزش دو ، واکنش آنها طی تکمیل فعالیتها افزایش نمره بود که در خاتمه ۳ سه ماه ، افزایش قابل ملاحظه ای مشاهده شد.

کوباتا گفت این تستها نشان داده که دونده ها در عملکردهای پیشین خود هم پیشرفت داشته اند ، همینطور وقتی آنها دویدن خود را قطع کردند ، نمرات افت کرد .
دقیقاً اینکه ورزش چطور به قویتر شدن قوای فکری کمک می کند ، مشخص نیست .اما تحقیقات قبلی نشان داده که جریان سالم خون و اکسیژن از مغز محافظت می کند ، محققان ژاپنی متذکر شدند همانطور که نمرات تست دونده ها در طول دوره ورزش بالاتر می رفت ، اکسیژن دریافتی آنها نیز افزایش می یافت.

یافته های اخیر ممکن است در مسن تر ها نیز صادق باشد در گزارش انجمن علمی ، کوباتا اظهار کرد : این تحقیق ممکن است برای دکترها سودمند باشد و آنها با کمک ورزش و دویدن روشی برای درمان بیماری آلزایمر و بالا بردن عملکرد فکری پیدا کنند.
دویدن روزانه ، مانع آلزایمر می شود

ورزش به مغز در پاسخ به محرکهای خارجی کمک می کند و در سلامت سلولهای مغزی اثر می گذارد

بر اساس ادعای محققان داروسازی ایروین ، هر روز دویدن قبل از آنکه در حفظ تناسب اندام کمک کند ،از خرابی سلولهای مغز که از عوارض آلزایمر است جلوگیری می کند . محققان اعلام کردند که ورزش مداوم ، وضعیت ژن هایی که در قسمتی از مغز به حافظه و حفاظت سلولهای مغزی مرتبط می شود را کنترل می کند .حفاظت از این قسمت توسط بیماری آلزایمر از بین می رود

محققان انیستیتو مغز دکتر کارل کتمن و نیکل برکتولد بعد از سه هفته آزمایش که چرخش گردونه توسط موشها بود دریافتند که وضعیت سلولهای مغزی آنها در بعضی از ژنها افزایش یافته و در دیگر ژنها کاهش یافته است .خیلی از این ژنها مسئول پاسخ مغز به فشار روانی ، یادگیری و عمده آنها به واکنش های خارجی مربوط می شد .
بر طبق مطالعات کوتمن ، جلوگیری از بیماری آلزایمر جز فوائد ورزش ذکر شده است اما مشخص نشده که چرا و چگونه ورزش از نابودی سلولهای مغز که منجربه آلزایمر می شود جلوگیری می کند وی همچنین افزود مطالعات ما برای اولین بار ارتباط بین ژنهایی که کنترل هورمون های رشد را بر عهده دارند را با ژنهایی که توانایی تحریک پذیری توسط ورزش را دارند نشان داده است . وی گفت : ما فکر می کنیم با این ارتباط روشی برای کاهش خطرات تضعیف حافظه و بیماری آلزایمر می توان پیدا کرد .
بیش از ۴ ملیون آمریکایی به بیماری آلزایمر مبتلا هستند که نوعی ناتوانی و آشفتگی عقلی پیشرونده است که با از بین رفتن حافظه و عملکرد مغزی همراه است. دلیل بیماری آلزایمر مشخص نیست و محققان موارد معالجه و جلوگیری از بیماری را بررسی می کنند

دانشمندان کتمن و برکتولد اخیرا متذکر شده اند که ورزش ممکن است مانع آلزایمر شود. با استفاده از تکنیکهای بسیار پیشرفته "gene chip," آنها یافته اند که بعد از ۳ هفته چرخ رانی موش ها در قفس وضعیت و فعالیت ژنها ، در یک منطقه از مغز به نام هیپوکامپ که با عملکرد مغز مثل حافظه ، فکر ویادگیری در ارتباط است عوض شد. این تغییر واضح در وضعیت ژنها ، توانایی هیپوکامپ برای پاسخ به واکنش های خارجی را افزایش داد و مغز را قادر ساخت تا بیشتر با شرایط تغییر کرده مطابقت کند

وی گفت : ما از اینکه فعالیت در هیپوکامپ متمرکز شده بود متعجب شدیم و احتمال می دادیم که ورزش عمدتاً روی منطقه حرکتی اثر گذارد نه روی عملکردهای والای مغز . همچنین انواع مختلف ژنهای تنظیم کننده فعالیت های مغز را یافتیم که تحت تاثیر ورزش قرار گرفته بودند.

همچنین مطالعات نشان داده که دویدن عامل رشد را در مغز موشها افزایش داده و قدرت یادگیری موش ها را در بازی مارپیچ بالا می برد

محققان هم اکنون تاثیر متقابل انواع گوناگون ژن موجود در هیپوکامپ که ظاهرا توسط ورزش کنترل می شود را مورد بررسی قرار داده اند و در پی یافتن شواهد بیشتری هستند که بدانند چگونه فعالیت های فیزیکی می توانند روی عملکرد مغز در جریان گذشت عمر اثر کند و نقشی در جلوگیری از بیماری آلزایمر داشته باشد.

انیستیتو USI روی درمان پیری مغز و زوال عقل( DEMENTIA) کار می کند دانشمندان ، پرستاران ، تکنسینها و دانشجویان متعددی را از رشته های مختلف جمع کرد تا درباره علت ، روش درمان و روش جلوگیری از آلزایمر و دیگر اختلالات مغزی مثل جنون و دیوانگی (DEMENTIA) مطالعه کند. این انیستیتو همچنین مرکز تحقیق آلزایمر است که برآورد کلینیکی بر روی بیمارانی که دچار آلزایمر هستند انجام می دهد و تحصیل، تحقیق و آموزش را از لحاظ مالی تامین می کند.تاريخ : جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:32 | نویسنده :

دوستت ندارم به اندازه اقيانوس، چون يه روز تموم مي شه.
دوستت ندارم به اندازه خورشيد، چون غروب مي كنه.
دوستت دارم به اندازه روت كه هبچوقت كم نمي شه!
*****************
عزّت الله انتظامي، بزرگ مرد سينماي ايران، شب گذشته بر اثر صانحه تصادف رانندگي در نزديکي منزل ايشان، سراسیمه از خواب پريد!
*****************
زندگي دو چيز به من آموخت . . .
که هرچي فکر مي کنم يادم نمياد چي بود!
*****************
آدم به شش دلیل شانس آورده! چون حوا نمی تونسته بهش بگه:
1.
من ادمت کردم
2.
برو از شوهر مردم یاد بگیر
3.
دیشب کجا بودی
4.
پولاتو دادی مامانت
5.
مامانم اینا
6.
چرا به اون زنیکه نگاه کردی؟
*****************
خدايا به هر که دوست ميداری بياموز که اس ام اس 15 تومان بيشتر نيست و به هر که بيشتر دوست ميداری بياموز که ارزش يک دوست بيش از 15 تومان است...
*****************
یه روز یه مرده میره معدن بقیه اش باشه بعدا...
*****************
نوشابه 250 تومان، بستني مگنوم 350 تومان، کره 400 نومان، آدامس 200 تومان، بيسکويت 400 تومان،
روت ميشه اس ام اس 14 تومني نفرستي؟؟!

*****************
اگه يکي بهت روزي 1 اس ام اس زد بدون ازت خوشش مياد
اگه 2 تا فرستاد بدون براش مهمي
اگه 3 تا شد بدون دوستت داره
اگه 4 تا شد بدون موبايل خودش نيست!
*****************
اين اس ام اس رو به 4 دليل برات مي فرستم:
1-
دوستت دارم
2-
خيلي باحالي
3-
به يادتم
4-
ارزش زنگ زدن رو نداري!
*****************
می دونی شباهت تو با گل چيه؟
هر دو تون عشقين با اين تفاوت که گل عشق زنبور عسله ولی تو عشق
مگس!
*****************
ميخوام بگم دوستت دارم... نه به 21 زبان زنده دنيا... بلکه به زبان قلبم....
گوش کن: تالاپ...تولوپ...
*****************
بد ترین درد این نیست که عشقت بمیره بد ترین درد این نیست که به اونی که دوستش داری نرسی بد ترین درد این نیست که عشقت ندونه دوسش داری بد ترین درد اینه که دستشویی داشته باشی اما دستشویی اون طرفا نباشه
*****************
از اداره هوا شناسی مزا حمتون می شم، ببخشید اگه یه نفر دلش هوای تو رو کرده با شه باید چی کار کنه؟؟
*****************
به نيت 124000 تا پيامبر صلوات بفرست و اين اس ام اس رو براي 124000 نفر بفرست.
انشاالله تا اخر اين ماه خبر خوشي از طرف مخابرات بهت مي رسه!
*****************
5
حقیقت جالب زندگی:
1-
تو می تونی همه دندوناتو با زبونت لمس کنی.
2-
همه احمق ها بعد از خوندن حقیقت اول اونو امتحان می کنند.
3-
حقیقت اول یه دروغه
4-
الان تو لبخند زدی چون یه احمقی!
5-
به زودی این اس ام اس رو برای یه احمق دیگه می فرستی.
ببینم...تو هنوز نیشت بازه؟
*****************
تو قندي...
نباتي...
شکلاتي...
عسلي...
يا که شيريني نداري بدي من با چاييم بخورم؟
*****************
امروز سالروز تولد پت و مته ! تو هم مثل من این روز رو به خنگ ترین کسی که میشناسی تبریک بگو!!!
جنبه داشته باش واسه خودم نفرست.
*****************
كرم شب تاب اكس ميتركونه تا صبح فلاش ميزنه!
*****************
می دونی اگه توی یک جیبت 80هزار تومان و توی جیب دیگرت یه چک پول باشه چی می شه؟
بابات داد می زنه می گه: پدرسوخته! چرا شلوار منو پوشیدی؟
*****************
آرزوی جوجه تیغی: بغلش کنن.
آرزوی پاندا: عکس رنگی بندازه
آرزوی گوسفند: رو صندلی جلو وانت بشینه
آرزوی خر: نمی گم داغ دلت تازه نشه!
*****************
من گلم تو منگلي... با هم ميشم گلمنگلي
اس ام اس های عاشقانه! (22 اردیبهشت 86)
اول به نام عشق. . . دوم به نام تو. . . سوم به ياد مرگ . . . بر لوح شيشه اي قلبت بنويس: يا تو و عشق، يا من و مرگ زمان! به من آموخت كه دست دادن معني رفاقت نيست.... بوسيدن قول ماندن نيست..... و عشق ورزيدن ضمانت تنها نشدن نيستجاده ي خوشبختي در دست تعميره ! دور بزن برگرد اين اسمش تقديره

مي دوني بازي روزگار چيه؟؟ اين که تو چشم بذاري من قايم شم . بعد تو يکي ديگه رو پيدا کني

ميگن لبخند ربطي به مرگ نداره ولي تو بخند تا من برات بميرم
اي كاش آشنائيها نبود يا به دنبالش جدائي ها نبود يا مرا با او نمي كردي آشنا يا مرا از او نمي كردي جدا

ميدوني فرق لبخند تو با لبخند من چيه ؟ تو وقتي شادي ميخندي،من وقتي تو شادي ميخندم

بابام گفت : عشق کشکه ! منم جواب دادم : زندگي هم آشه ؛ بدون کشک بي مزه ميشه

آرزويم اين است نرود اشك در چشم تو هرگز مگر از شوق زياد......نرود لبخند از عمق نگاهت هرگز........و به اندازه ي هر روز تو عاشق باشي........عاشق آنكه تو را مي خواهد.......و به لبخند تو از خويش رها مي گردد......... و ترا دوست بدارد به همان اندازه كه دلت مي خواهد


تا حالا به رابطه ي دو تا چشم دقت کردي ؟؟ با هم باز ميشن - با هم بسته ميشن - با هم ميخندن - با هم گريه ميکنن - با هم ميچرخن . جالب اينجاس که هيچکدوم هم اون يکي رو نميبينه . دوستي يعني اين !!!! حالا دقت کردي اين دو تا چشم فقط زماني که يه دختر جلوشون ظاهر ميشه يکيشون بسته ميشه و اون يکي باز ميمونه (چشمک) . نتيجه گيري اخلاقي : دختر حتي بهترين و محکم ترين روابط دوستي رو هم به هم ميزنه

چهار چيز است که نمي‌توان آن‌ها را بازگرداند... سنگ ... پس از رها کردن! حرف ... پس از گفتن! موقعيت... پس از پايان يافتن! و زمان ... پس از گذشتن!

خواستم عشق رو تو دستام بگيرم ، ولي جا نشد . پس گذاشتمش تو جيبم ، ولي جا نشد . در كيفمو باز كردم ، ولي جا نشد . تصميم گرفتم ببرمش توي اتاق ، ولي جا نشد . بنابراين يه خونه براش گرفتم ، ولي جا نشد . با خودم گفتم : يه باغ ! آره ! ولي جا نشد . پس گذاشتمش توي قلبم ، حالا ديگه جاش خوبه خوبه ... تازه مي فهمم اين كه مي گن دل آدم مي تونه از دنيا هم بزرگتر باشه يعني چي .!؟!؟

بعضي عشق ها آتشين اما كم عمق و سطحي هستند گردبادي بر پاي مي كنند و زود هم سرد مي شوند اما بعضي عشق ها عميق است و ملايم چون يك نخ باريك شروع مي شود و در طول زمان استمرار مي يابد.


ثمره عمر آدمي يک نفس است و آن نفس از براي يک همنفس است گر نفسي با نفسي هم نفس است آن يک نفس از براي عمري بس است
شمع داني به دم مرگ به پروانه چه گفت؟ گفت اي عاشق بيچاره فراموش شوي... سوخت پروانه ولي خوب جوابش را داد گفت طولي نکشد نيز تو خاموش شوي
سعي كن تنها باشي زيرا تنها بدنيا امدي و تنها از دنيا خواهي رفت.بگذار عظمت عشق را درك نكني.زيرا انقدر عظيم است كه تورا نابود خواهد كرد
اگر روزي دشمن پيدا كردي، بدان در رسيدن به هدفت موفق بودي! اگر روزي تهديدت كردند، بدان در برابرت ناتوانند! اگر روزي خيانت ديدي، بدان قيمتت بالاست! اگر روزي تركت كردند، بدان با تو بودن لياقت مي خواهد
عشقي که تو را نثار ره کردم در سينه ي ديگري نخواهي يافت ... زان بوسه که بر لبانت افشاندم سوزنده تر آذري نخواهي يافت
هرگز هيچ حسرتي در دنيا اين چنين يک جا جمع نمي شود که در اين سه واژه کوتاه : او ـ دوستم ـ ندارد
هر کی با زمزمه عشـق دو سه روزی عـاشقـم شـد عشـق اون باعـث زجـر همـه دقایقـم شـد اون که عاشق بود و عمری از جدا شدن می ترسید همه هراس و ترسش به دروغش نمی ارزید
عشق====>سرکاريه ... محبت====>تظاهره ... مهربوني====>مسخرست ... وفا====>مرده ... عهدوپيمون====>دلخوشيه ... عاطفه====>تموم شده ... مهر====> مدرسه باز ميشه
عشق یعنی شب نخفتن تا سحر عشق یعنی سجده ها با چشم تر عشق یعنی در جهان رسوا شدن عشق یعنی سست و بی پروا شدن عشق یعنی دیدن بر در دوختن عشق یعنی در فراقش سوختن عشق یعنی سوختن یا ساختن عشق یعنی زندگی را باختن عشق یعنی قطعه ی شعری نا تمام عشق یعنی بهترین حسن ختام
دلم گرفته دلم گرفته به ايوان مي روم و انگشتانم را بر پوست كشيده شب مي كشم چراغهاي رابطه تاريكند كسي مرا به آفتاب معرفي نخواهد كرد كسي مرا به ميهماني گنجشكها نخواهد برد پرواز را به خاطر بسپار پرنده مردني است...
دلم براي کسي تنگ است که طلوع عشق را به قلب من هديه مي دهد دلم براي کسي تنگ است که با زيبايي کلا مش مرا در عشقش غرق مي کند دلم براي کسي تنگ است که تنم اغوشش را مي طلبد دلم براي کسي تنگ است که قلب من براي داشتنش عمرها صبر مي کند دلم براي کسي تنگ است.
یک جام پر از شراب دستت باشد تا حال من خراب دستت باشد این چند هزارمین شب بی خوابیست ای عشق فقط حساب دستت باشد
خدا به انسان 2 گوش و 2 چشم و 2 دست و 2 پا داد.اما ميدوني چرا 1 قلب داد؟ چون ميخواست تو دنبال دوميش باشي
گر با غم عشق سازگار اید دل بر مرکب و ارزو سوار اید دل ور دل نبود کجا وطن سازد عشق ور عشق نباشد به چه کار اید دل
چند تا دوسم داري ؟ هميشه وقتي يکي ازم مي پرسيد چند تا دوسم داري يه عدد بزرگ ميگفتم... ولي وقتي تو ازم پرسيدي چند تا دوسم داري گفتم : يکي !!! ميدوني چرا ؟چون قوي ترين و بزرگترين عدديه که ميشناسم ... دقت کردي که قشنگترين و عزيز ترين چيزاي دنيا هميشه يکين ؟ ماه يکيه ... خورشيد يکيه ... زمين يکيه ... خدا يکيه ... مادر يکيه ... پدر يکيه ... تو هم يکي هستي ... وسعت عشق من به تو هم يکيه ... پس اينو بدون از الان و تا هميشه : يکي دوست دارم
به تو سپرده بودمش..... به هزار و يک اميد..... و امروز براي هزار و يکمين بار...... دلم را ميبرم ...... تا شکستگي اش را ....گچ بگيرند؟؟؟
هيچوقت از دوست داشتن انصراف نده..حتي اگه کسي بهت دروغ گفت بازم بهش فرصت بده...عشق رو تجربه كن... حتي اگر توش شکست بخوري .......اينو بدون که اگه کسي وارد زندگيت شد و گذاشت رفت علاوه بر اينکه خاطره بجا ميزاره مي تونه يه تجربه هم بجا بزاره
امید را هیچ وقت ازکسی نگیرید شاید این تنهاچیزی است که او دارد
چارلي چاپلين: در دنيا جاي كافي براي همه هست پس بجاي اينكه جاي كسي را بگيري سعي كن جاي خودت را پيدا كني
دوست دارم تو سیب باشی و من چاقو پوستتو بکنم می دونی چرا؟؟؟ چون چاقو بخواد پوست سیب رو بکنه باید همش دورش بگرده

كهنه فروش داد ميزنه چراغ شکسته ميخريم….. کفشاي پاره ميخريم …. اسباب کهنه ميخريم ….. بي اختيار دادزدم : کهنه فروش قلب شکسته ميخري

می دوني زيباترين خط منحني دنيا چيه ؟ لبخندي که بي اراده رو لبهاي يک عاشق نقش مي بنده تا در نهايت سکوت فرياد بزنه : دوستت دارم

زندگي به من آموخت كه چگونه گريه كنم اما گريه به من نياموخت كه چگونه زندگي كنم،تو نيز به من آموختي كه چگونه دوستت بدارم اما به من نياموختي چگونه !؟

در عرض يک دقيقه مي شه يک نفر رو خرد کرد... در يک ساعت مي شه يک نفر رو دوست داشت و در يک روز فقط يک روز مي شه عاشق شد ولي يک عمر طول مي کشه تا کسي رو فراموش کرد [-o<

من نشاني از تو ندارم اما نشاني ام را براي تو مي نويسم: درعصرهاي انتظار،به حوالي بي کسي قدم بگذار! خيابان غربت را پيدا کن و وارد کوچه پس کوچه هاي تنهايي شو! کلبه ي غريبي ام را پيدا کن، کناربيدمجنون خزان زده و کنارمرداب ارزوهاي رنگي ام! درکلبه را باز کن و به سراغ بغض خيس پنجره برو! حرير غمش را کنار بزن! مرا مي يابي

اگر کسي مي گويد که براي تو مي ميرد دروغ ميگويد!!! حقيقت را کسي ميگويد که براي تو زندگي مي کند

رنگين كمان پاداش كسي است كه تا آخرين قطره زير باران مي ماند

دو نفر که همديگر را خيلي دوست داشتند و يک لحظه نمي توانستند از هم جدا باشند، با خواندن يک جمله معـــروف از هــم جـــدا مي شــوند تا يکديگر رو امتحان کنند و هــر کــدام در انتظار ديگــري همديگر را نمي بينند. چون هر دو به صورت اتفاقي و به جمله معروف ويليام شکسپير بر مي خورند: آ« عشقت را رها کن، اگر خودش برگشت، مال تو است و اگر برنگشت از قبل هم مال تو نبوده آ»

به دنیایی که نامردان عصا از کور می دزدند ... من از خوش باوری آنجا محبت جستجو کردم ...

اگه یه روز شاد بودی آروم بخند تا غم بیدار نشه و اگه یه روز غمگین شدی آروم گریه کن تا شادی نا امید نشه !

می خواستم اسمتو روی سینه ام خال کوبی کنم! اما ترسیدم که صدای قلبم تورو اذیت کنه...

چشمهاي تو مثل درياست... اجازه ميدي جورابامو توش بشورم؟

عاشقت گشتم تو گفتي عاشقان ديوانه اند! عاقبت عاشق شدي ديدي که خود ديوانه اي

امروز روز ملي گلهاست روزت مبارک .... اينو براي همه ي گلهاي دنيا که عطرشون رو دوست داري بفرست

چشماتو دايورت كردي رو قلبم خيالي نيست حداقل از رو ويبره درش بيار تا اينقدر دلمو نلرزونه

عشق مثل آب ميمونه.....که ميتونی توي دستت قايمش کنی..آخرش يه روز دستت رو باز ميکنی ميبينی نيست... قطره قطره چکيده بی انکه بفهمی.. اما دستت پر از خاطره است